Sports Scoreboard for Wednesday, November 24 - No1 News Directory

No1 News Directory

Nigeria news headlines ,breaking news, Nigeria daily newspaper,, celebrity news, leak news, crime watch and sport news

PROMOTION

Post Top Ad

Google Search Bar

Thursday, November 25, 2021

Sports Scoreboard for Wednesday, November 24

Mogadore senior Amber Morris fights for a rebound during Monday night's game against the Windham Bombers.

GIRLS BASKETBALL

TUESDAY

STREETSBORO 49, CUYAHOGA FALLS 39

Streetsboro (2-0): Naomi Benson 6 1-2 13, Mariah Embry 1 3-8 5, Mallory Rice 2 1-3 6, Kennedy Danna 4 0-0 10, Ella Kassan 4 3-4 11, Raelyn States 2 0-0 4. Totals 19 8-17 49.

Cuyahoga Falls (2-1): Darlene Smith 2 2-6 6, Trista Lee 2 0-0 4, Mackenzie Kramer 5 0-0 15, Jenna Roberts 3 0-0 7, Laila Smith 3 0-2 6, Ellie Brustoski 0 1-2 1. Totals 15 3-10 39.

Streetsboro - 8 - 13 - 9 - 19 - 49

Cuyahoga Falls - 9 - 16 - 6 - 8 - 39

Three-point goals: Streetsboro 3 (Rice 1, Danna 2). Cuyahoga Falls 6 (Kramer 5, Roberts 1). JV: Streetsboro 25-24 (OT).

KENT STATE

Men's Basketball

East Tennessee State 57, Kent State 51

Kent State (3-2): Beck 1-4 1-2 3, Hamilton 1-5 0-0 2, Carry 9-13 3-3 21, Jacobs 6-10 1-2 14, Santiago 1-5 0-0 3, Hernandez 2-6 0-0 6, Johnson 0 -5 0-0 0, Sullinger 0-1 0-0 0, Davis 1-2 0-0 2, Hornbeak 0-1 0-0 0. Totals 21-52 5-7 51.

ETSU (4-2): T.Brewer 3-8 0-0 8, Adheke 2-5 3-4 7, L.Brewer 3-14 1-2 7, King 5-7 2-2 14, Sloan 5-9 0-0 12, Patterson 0-3 0-0 0, Weber 1-3 5-5 7, Yasser 1-2 0-0 2, Seymour 0-0 0-2 0, Charles 0-2 0-0 0. Totals 20-53 11-15 57.

Halftime-ETSU 29-20. 3-Point Goals-Kent St. 4-23 (Hernandez 2-5, Jacobs 1-2, Santiago 1-5, Beck 0-1, Davis 0-1, Sullinger 0-1, Carry 0-3, Johnson 0-5), ETSU 6-24 (King 2-3, Sloan 2-4, T.Brewer 2-5, Yasser 0-1, Charles 0-2, Patterson 0-2, L.Brewer 0-7). Rebounds-Kent St. 28 (Jacobs 12), ETSU 36 (Adheke 8). Assists-Kent St. 8 (Carry 4), ETSU 6 (Sloan 3). Total Fouls-Kent St. 15, ETSU 10. A-237 (1,000).

CALENDAR

FRIDAY

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Newton Falls at Ravenna, 7 p.m.

Rootstown at Chippewa, 7 p.m.

Waterloo at Garfield, postponed to Dec. 30

Southeast at Berkshire, 6:30 p.m.

ICE HOCKEY

Kent Roose velt vs. TBA at DiPaola Memorial Tournament, at Miami University, TBA

Aurora vs. Mayfield at Gilmour Ice Arena, noon

KENT STATE

Women's basketball vs. UCLA at Gulf Coast Showcase, Estero, Fla., 1:30 p.m.

SATURDAY

HIGH SCHOOL

BOYS BASKETBALL

Story continues

Field at Kent Roosevelt, 2:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Coventry at Mogadore, 12:30 p.m.

Green at Aurora, 2:30 p.m.

Jefferson Area at Southeast, 7 p.m.

BOWLING

Kent Roosevelt, Ravenna, Rootstown, Crestwood at Ravenna Ravens Invitational, Spins Bowl Kent, 9 a.m.

ICE HOCKEY

Kent Roosevelt vs. TBA at DiPaola Memorial Tournament, at Miami University, TBA

Aurora vs. Nordonia, at Gilmour Ice Arena, 12:10 p.m.

Aurora vs. Notre Dame-Cathedral Latin, at Gilmour Ice Arena, 5:30 p.m.

KENT STATE

Football vs. Miami (Ohio), noon

Women's basketball vs. TBA at Gulf Coast Showcase, Estero, Fla., TBA

SUNDAY

HIGH SCHOOL

ICE HOCKEY

Kent Roosevelt vs. TBA at DiPaola Memorial Tournament, at Miami University, TBA

Aurora vs. TBA, at Gilmour Ice Arena, 1:10 p.m.

KENT STATE

Women's basketball vs. TBA at Gulf Coast Showcase, Estero, Fla., TBA

OHSAA FOOTBALL PAIRINGS

STATE SEMIFINALS

All games kick off at 7 p.m.

Division I

Friday

Upper Arlington (14-0) vs. Lakewood St. Edward (12-1) at Mansfield Arlin Field

Springfield (12-1) vs. Cincinnati Archbishop Moeller (11-3) at Sidney Memorial Stadium

Division II

Friday

Avon (12-2) vs. Akron Hoban (10-3) at Parma Byers Field

Cincinnati Winton Woods (11-3) vs. Green (11-3) at Westerville Central Warhawk Field

Division III

Friday

Chardon (14-0) vs. West Holmes (14-0) at Twinsburg Tiger Stadium

Hamilton Badin (13-0) vs. Granville (13-0) at London Bowlus Field

Division IV

Friday

Youngstown Ursuline (10-3) vs. Port Cl inton (13-1) at Euclid Community Stadium

Carroll Bloom-Carroll (14-0) vs. Clarksville Clinton-Massie (12-1) at Jonathan Alder Performance Stadium at Volunteer Field

Division V

Saturday

Ottawa-Glandorf (11-3) vs. Kirtland (13-0) at Clyde Joe and Sharon Wilson Field

Canal Winchester Harvest Prep (10-2) vs. Versailles (13-1) at London Bowlus Field

Division VI

Saturday

Carey (13-1) vs. Springfield Local (13-1) at Euclid Community Stadium

Coldwater (12-2) vs. West Jefferson (13-1) at Piqua Alexander Stadium

Division VII

Saturday

Newark Catholic (13-1) vs. Warren JFK (10-2) at Marlington Stadium

Maria Stein Marion Local (14-0) vs. Bascom Hopewell-Loudon (13-1) at Lima Spartan Stadium

This article originally appeared on Record-Courier: High school and college scores, summaries and schedules

No comments:

Post Top Ad

close